PERLORODKY - Meander.cz

PERLORODKY

Jiří StránskýIlustrace: Matěj Forman
Edice: Modrý slon
Typo: Marek Pistora
Formát: 190 x 245
Počet stran: 168
Typ vazby: V8
ISBN: 978-80-86283-40-2
EAN: 9788086283402
Cena: 298 Kč 271 Kč

Ocenění

Zlatá stuha IBBY 2005: beletrie pro mládež

Anotace

Napínavý román o malém Ivanovi, který uteče z dětského domova a šťastným řízením osudu se dostane mezi skauty, kteří ho záhy naučí to, co mnozí nepochopí celý život - že to nejlepší, co nás na světě může potkat, jsou dobré vztahy s lidmi, na které se můžeme spolehnout a kteří se mohou spolehnout na nás, i kdyby hromy bily a blesky lítaly.

Vyprávění o vodních skautech (v 70. letech samozřejmě zakázaných), o bratrství a pevném přátelství, které nedokáže zničit ani nepřízeň osudu, psal Jiří Stránský v dopisech z vězení na pokračování svému dvanáctiletému synovi Martinovi, aby se mu nestýskalo a aby věděl, že když člověk opravdu hodně chce, dokáže změnit skoro všechno na světě.

Jiří Stránský je dodnes skautem tělem i duší - sám přiznává, že všechny jeho kriminály by pro něho byly mnohem těžší nebýt skautské výchovy. Že právě jako skaut se naučil něco vydržet, nestěžovat si a hlavně dodržovat zásady kamarádství a cti. Jestli tohle jeho čtenářům dojde - jistě že ano! - tak jen proto je dobře, že je tahle knížka na světě.