Bibiana píská na prsty - Meander.cz

Bibiana píská na prsty

Jana Šrámková, A2, 25. 11. 2009

Bibiana není zrovna typická princezna - třeba už proto, že Honzu, pod kterým se propadla pec, musí během dlouhého putování na zámek nejen doprovázet, ale ve většině epizod také zachránit. Nebojí se myší, jezevců, utopenců, pirátů ani dromedára se soudkem ginu. A kromě toho se do pohádky dostala vlastně náhodou, totiž když se jí poprvé podařilo zahvízdat na prsty. Víc než princeznou se tedy Bibiana zdá být normální holkou, ač zase ne tak docela, je totiž na vozíku, nemá rodiče a žije s babičkou, která pracuje jako messenger a brázdí vlasti české na motorce Kawasaki.
Tolik v úhrnu o obsahu nové dětské knihy zkušeného autora Ivana Binara. Vsadil na typický kolorit moderních autorských pohádek, ve kterých se hravě mísí reálie současného života s fantazijními prvky, svět všední se proplétá s pohádkovým a všechno korunuje nálož jazykového humoru.

 

Otázkou je, zda babičky na motorkách a hříčky a la Sezname, otevři se! nejsou už dávno novodobým klišé a zda boj s drakem pomocí hasicího přístroje může vyprávění ještě jakýmkoliv způsobem obohatit. Nutno ale přiznat, že všem dětem se to ještě neochodilo a detaily jako esemeskování mezi světy si třeba i užijí. A o to přece jde na prvním místě. Nebo ne? Babo, raď. Jisté je, že scénografka Veronika Podzimková knihu doplnila kolážemi, vlastně kulisami s vystřihovanými loutkami, čímž snové dobrodružství zasazené do babiččina loutkového divadýlka pěkně zdynamizovala.


Ivan Binar: Bibiana píská na prsty
Ilustrovala
Veronika Podzimková
Meander 2009, 96 s.