Hiršalův skicák - Meander.cz

Hiršalův skicák

Štěpánka Pašková

 

Vždycky mě udivovalo, s jakou samozřejmostí my dospělí hodnotíme knížky pro děti. Myslíme si, že děti mají stejné chutě a stejné potřeby, jako jsme měli sami, když jsme byli malí…
Při čtení básniček z knížky pojmenované
Hiršalův skicák se dva desetiletí kluci – syn Petra Nikla Tobiáš a jeho spolužák - na pódiu Švandova divadla tak rozhihňali, že nakazili i vážené hosty literárního večera. Tím napsali nejvýstižnější recenzi knížky, a mně nezbývá, než se pokusit o její krátký popis.
Nakladatelství Meander, které Skicák vydává, už tradičně opečovává nejenom text, ale velkou pozornost věnuje také ilustracím a grafické podobě knížek. V případě Skicáku se však podařilo spojení básníka a výtvarníka, z něhož mám skutečnou radost – poezii
Josefa Hiršala pro děti, psanou ve 40., 50. a 60. letech, provází skici tužkou z dílny Petra Nikla. Jeho předkreslenky a celkové pojetí knihy-skicáku jsou výjimečné. Svět Hiršalových básniček ještě více otevírají a uvolňují.
Editor Radim Kopáč vybíral pro Skicák z tvorby Josefa Hiršala pro děti výhradně poezii. Knížka obsahuje drobné básničky o zvířátkách a lidských povoláních i delší básničky spočívající na příběhu nebo všednodenním hovoru. Na závěr editor zařadil citovější poezii pro starší děti, ve které má místo i dětský smutek, zatím ještě jen tušený.
Ve Skicáku samozřejmě najdeme i básničky hravé a nonsensové, jako třeba tu o choulostivém hrochovi. Pokud ale známe Hiršala spíš jako experimentátora a autora jazykových hříček a hádanek pro děti (v posledních letech vyšly znovu v knížce Co se slovy všechno poví), překvapí nás, kolik je tady básniček popisných a říkanek, které mají poznávací záměr.

 


Tuto Hiršalovu věcnost ve Skicáku skvěle vyvažují výtvarné nápady Petra Nikla, které propojují reálný svět básniček s říší bizarních zvířecích potvorů a organických tvarů. Důležité je ale hlavně to, že v Niklově pojetí nemají všechny věci nedotknutelnou a hotovou podobu. Právě opačně – Nikl nabízí představu světa čekajícího na naše tvůrčí zásahy. Vždyť celá knížka je koncipovaná jako skicák, domyslet a domalovat si ji může každý sám.
Přestože babičkám a rodičům odchovaným Helenou Zmatlíkovou a Ondřejem Sekorou může Hiršalův skicák připadat jako moc intelektuální zábava, současné (postmoderní?) děti myslím takovou neautoritativní, přátelskou a otevřenou knížku s nadšením domalují.

Josef Hiršal: Hiršalův skicák
předkreslil Petr Nikl
editor Radim Kopáč
grafické pojetí Tomáš Machek
Vydalo nakladatelství Meander v roce 2009