Kam až smí smích - Meander.cz

Kam až smí smích

Jana Šrámková, A2, 11. 11. 2009

Ke své letošní sbírce Malá tma (viz A2 č. 20/2009) přidal básník Radek Malý také soubor básní pro nejmenší. Obsáhlá sbírka je rozdělena do tří oddílů: Lyrika přírodní, Lyrika školní a Lyrika záškolácká.
Najdeme zde krátké cykly - inspirované ročními dobami, dny v týdnu, měsíci, abecedou - i básně stojící samostatně. Některé jiskří šrutovským vtipem a tíhnou k nonsensu, jiné čerpají inspiraci z lidových říkadel, další se blíží didaktické poloze.Všechny spojuje lehká ruka autora, který si psaní tu bezpochyby užíval, tu snad trochu plnil zadání, každopádně nikdy nešlápl vedle. Ke kladům knihy bezpochyby patří ilustrace a grafické zpracování, nápadité, zábavné; minimalistické.

Anna Neborová zvolila styl kombinující snovost koláží s jednoduchými pérovkami, dobře čitelnými i pro nejmenší. Ilustrace doplňují titulky a drobné ornamenty sestavené z legendární stavebnice Merkur, čímž knihu skvěle ukotvují nejen do dětského světa, ale také do domácího kulturního prostředí. Kniha je zkrátka naše, vychází z poctivé tradice, kdy se tvorbě pro děti věnují zkušení autoři, a rozhodně jí nedělá ostudu. A teď už dobrou:
"Pod postelí zašustí šest myší,
tma je tady, tma tě všude slyší,
není nikdo, kdo by té tmě plách.
Uteč strachu! Buď tišší než mniši.
Schovej se mu v Hajajově říši,
zavři oči a jdi po šipkách."


Ilustrovala Anna Neborová, Meander 2009, 96 s.