Dětské básně, jež si potrpí na vtipnou pointu - Meander.cz

Dětské básně, jež si potrpí na vtipnou pointu

Radim Kopáč, Mladá fronta Dnes, 10. 11. 2009

Básník a překladatel Radek Malý se po čase vrátil k tvorbě pro děti. Do knížky Kam až smí smích sebral svoji lyriku, kterou napsal pro čítanky a slabikář nakladatelství Prodos i pro titul Šmalcova abeceda. Je to bohatá žeň: více než sto padesát textů různých tvarů, na různá témata - a také různých kvalit.
Radek Malý svou tvorbou pro "dospělé" opakovaně dokázal, že vysoká kultura formy mu nečiní žádný problém. To je zřejmé i z jeho nynějšího titulu: básník si jednou vezme k ruce čtyřverší, jindy sonet, do třetice hádanku, vizuální hříčku nebo drobnou prózu. Zvládne zrýmovat dny v týdnu a měsíce v roce, písmena abecedy, vyjmenovaná slova, prsty na ruce - a nakonec i rýmu.
A je v tom dojemně staromilský: před aktuálními civilizačními výmysly a městskými kulisami dává přednost živé a svobodné přírodě; jeho hravosti, humoru a fantazii vyhovují nejvíce obyvatelé zvířecí a rostlinné říše. Třeba krab, chřástal, sysel nebo jeleni, kteří unesli holčičku Ninu a nechali na stole sdělení: "Vyměníme Ninu / za zeleninu!"


Malý je velký talent

Kam až smí smích je sbírka poskládaná z textů, které musely v původním kontextu nejednou plnit zadání, sledovat koncept výuky: vysvětlit dítěti tajemství abecedy, ozřejmitmu záludnosti pravopisu, seznámit jej s chodem ročních období a podobně. Malý se s těmito nástrahami srovnal většinou dobře: jeho básně sledují chytlavý příběh, pracují s inteligentní jazykovou i situační komikou a potrpí si na vtipnou pointu. A tamenšina? Někdy se autor nechá unést rýmem a zapomene na obsah, jindy mu do textu vklouzne nepříjemně nabádavý tón nebo laciný obraz typu "celý svět je vysmátý". Když tak Malý píše pro "dospělé", je zřejmý jeho ironický odstup - jenže ten v knížce pro děti nefunguje.
Ve svých nejlepších básnických číslech však Malého sbírka Kam až smí smích jasně říká: po Josefu Hiršalovi, Emanuelu Fryntovi a Janu Vodňanském vstoupil do české literatury pro děti další velký talent. Výrazná tvůrčí osobnost, která citlivě zvládne formu i obsah - a která ví, že "smích smí všude".