Výtvarný kapsář - Meander.cz

Výtvarný kapsář

Radek Wohlmuth, Týden, 2. 11. 2009

Málokdy se sejde tak sladěná parta autorů, jako v případě knížky Kam až smí smích nakladatelství Meander, která je jedním slovem poetická. Nejen proto, že jde o povedený výbor básniček pro děti od Radka Malého. Stejně se zasloužili grafik Marek Pistora a malířka Anna Neborová. Pistora názvy říkaček pověsil na vtipná ramínka svého písma Merkur inspirovaného slavnou stavebnicí. Neborová je pro změnu doprovodila křehkými kulohlavými kresbami, v nichž svobodně směšuje svět lidí a zvířat. Životní prostor svým hrdinům vytvořila kolážemi. Obrázky nejsou otrocky popisné, ani si nehrají na velké umění, ale takové, jaké mají být: veselé i melancholické, lehce surreálné a hlavně hravé. Jako děti.

 


 


 

V témže nakladatelství našel už před lety domovský přístav i Petr Nikl. I letos plní svou normu: alespoň jedna kniha za rok. Jeho imaginace je osobitá, a i když se projevuje mnoha způsoby, tvářnost má jednu.
Nový autorský svazek má opět všechny znaky "niklovosti": rozverné verše, fantaskní ilustrace pastelkami, které vycházejí z volné tvorby. Nikl není umělec velkých gest, ale svébytného prožitku a obrazotvornosti a také jeho ilustrace jsou "jen" dalším oknem do vlastního světa. Tentokrát narostla míra infantility říkaček, v nichž si smlsne i na bijcích a milovnících umění. No co. Vždyť se kniha jmenuje
Niklův Blázníček.