Doba ledová - Meander.cz

Doba ledová

Dagmar Plamperová, Dobrá adresa

„Uf! Pořád ten sen“ – prásk –
„a navíc při chůzi...“ – křup –
„pořád se mi něco zdá, protože mě chůze uspává...“ – fííí –
„To bude tím, že pořád jen jdeme.“

Ne kupředu, pěkně dolů, do hlubin sněhových propastí, do ponorů „předledového století“. K paměti zasněžených kultur lidstva, k tajemnému čtivu vrcholných uměleckých děl, jež ztratila po ledové zkáze svou cenu...
Komiksové muzeum artefaktů
Nicolase de Crécy Doba ledová (Meander 2008) přemítá v odstínech červené a modré o povaze umění jako o dědictví ať už dobám ledovým, nebo v globálu otepleným. Hrdinové výpravného příběhu slaní po sněžných pláních v předobraze blíže neurčené postapokalyptické budoucnosti.

Vydávají se po stopách paměti naší civilizace, která byla na dlouho přikryta ledovým pyré nepaměti. Se svými zledovatělými problémy a vztahy kličkují sněhovými bouřemi, kolem valů a propadlin. Čtou v odkazech předledové říše a sem tam se propadnou do míst, kde jen tak nezasněží. Jeden takový náhodný spád do hlubin uvězní část výpravy v kdysi slavné perle naší civilizace – Louvru.
Slavná obrazárna však už připomíná jen „chýši z bláta“, v níž se obrazy a sochy rozletěly do všech koutů podlah i zdí a v jejích „komůrkách“ zavládl chaos. Morseovku uměleckých artefaktů ve světě bez lidí nelze číst jako odkaz velkých mistrů, nýbrž jako zakódovaný vzkaz, dokonce i jako obyčejné zobrazení někdejšího života bez literární tradice. Je pozdravem naivních stvoření, snad dětských, která se dokážou domlouvat pomocí obrazů, možná i zvířat schopných nápodoby. „Obraz je přece prehistorický... a objevuje se už před vznikem jazyka...“
Nicolas de Crécy, jehož komiksové album kolážuje malbu, perokresby s reprodukcemi nejslavnějších obrazů, vepisuje sem tam do obláčku rozvířeného sněhu svůj na ději nezávislý obrazný vzkaz. V tomto trojrozměrném „bublinovém“, až surreálném prostoru praskají otázky kritérií výběru díla jako toho nejlepšího, percepce umění a jeho přítomné hodnoty. Tragikomiksová Doba ledová přesahuje nejen žánr dětské literatury, ale v mnohém i ten komiksový.

Nicolase de Crécy: Doba ledová, přeložily Marika Pecháčková, Magdalena Kučerová, Meander, Praha 2008, 80 stran.