Z Petra Nikla budeš jelen - Meander.cz

Z Petra Nikla budeš jelen

Klára Kubíčková, Mladá fronta DNES, 20. 12. 2008

Literární událostí roku jsou dvě knihy Petra Nikla: letos vydaní Jělěňovití a loňské, ale letos oceněné Záhádky. Petr Nikl o sobě říká, že je víceoborový šašek. A knihy tohoto moudrého klauna letos posbíraly víc cen než knihy vážných a vážených spisovatelů. Jeho Lingvistiské pohádky vydané v roce 2006 dostaly letošní Honour list IBBY za ilustrace. Jeho Záhádky získaly Magnesii literu za dětskou knihu a staly se i knihou roku, vyhrály kategorii literatury pro děti a mládež v Nejkrásnějších českých knihách, dostaly Zlatou stuhu. Na podzim vydal Nikl, už tradičně v nakladatelství Meander, knihu lesní lyriky nazvanou Jělěňovití. Čeká se, že ta rohatá a parohatá stvoření budou opět vítězit napříč českými literárními soutěžemi. Je k tomu důvod a je to zasloužená pozornost. Nikl totiž spojil to, co je obvykle posuzováno zvlášť, tedy ilustrace a text, naučil děti i dospělé vnímat knihu mnoha smysly jako celek a vážit si fantazie, která se dere ven z každé jeho knihy, přitom je z ní cítit úcta k vlastní fantazii čtenáře.

Zdánlivě nečitelné vzkazy od jelenů

Performer, člen skupiny Tvrdohlaví, výtvarník, spisovatel, klaun, muzikant, otec, divadelník, loutkař. Tím vším je Petr Nikl. V roce 1995 dostal Cenu Jindřicha Chalupeckého. Cen za nejkrásnější knihy má bezpočet. A má i cenu divadla Ypsilon za absurdní humor. Šokoval Hnízdy her v Rudolfinu, nejnavštěvovanější výstavou roku 2000. Jeho výstava Orbis pictus začala v Paříži, pak rozezněla strnulé pražské i brněnské výstavní sály a teď láme rekordy návštěvnosti v Kanadě. Jedinečná a dětinská hravost srší z alba Nebojím se smrtihlava, které natočil s kapelou Lakomé Barky.
Ostatně i součástí nových Jělěňovitých je cédéčko s devatenácti skladbami, jejichž jediným interpretem je Nikl s maximální dávkou minimalismu a fónické poezie. Jeho jělěňovitá stvoření píšou pomocí paroží, a tedy dvojitě, kolouchové by také chtěli psát, ale protože ještě nemají čím, promýšlejí si to, hnědé kozy šrouborohé začnou vrtat v Kašmíru a až v Mexiku pak budou zírat, co tam mají za díru.
Petr Nikl je kromě vtipu i hravý, kromě básní i výtvarný, kromě jazykolamných názvů češtinu zbožňující.


 

"Z hluboce modrých stránek vystupují ti fantastičtí tvorové zvolna a lehce, jako by se vylupovali ze snu. Nikl jim nejprve vyznačí terén, poté je čtenáři jednoho po druhém představí - a nakonec je nechá, aby sami napsali několik zdánlivě nečitelných vzkazů," píše o Jělěňovitých kritik Radim Kopáč.

Úplně normální literatura to není

Před rokem Nikl umožnil svou výstavou Orbis pictus tisícům návštěvníků vnímat labyrint světa i ráj vlastního srdce všemi smysly. "Výstava je krajina, ve které, budete-li sami, si možná nerušeně zameditujete, ale je-li vás víc, můžete se navzájem poslouchat," řekl o své výstavě. Totéž platí i o jeho knihách. Budete-li je číst sami, můžete u nich meditovat, tiše se usmívat a překračovat hranice zatavené ve vlastním mozku dospělostí. Pokud je ale budete číst se svými dětmi, jakkoli starými, můžete se navzájem poslouchat. A to se cení.
Opravdový smysl Niklových knih, a to je možná důvod, proč sbírají tolik ocenění, totiž není jen ve výtvarné a literární precizní hravosti, ale v možnostech, které před čtenáři/diváky/posluchači otevírají, v potenciálu ke hraní a ke snění, který nabízejí a který musí každý čtenář začít vyplňovat po svém. Není to normální literatura. Dělá ji dospělý umělec s duší dítěte a my díky němu můžeme najít tu svoji ztracenou dětskou duši a spolu s lingvistickými pohádkami, Rybitinkou, Rybabou, lesními tvory a interaktivními písmenky ji nechat neomezeně putovat vysněnou krajinou.
Tuhle literaturu dělá dospělý umělec s duší dítěte a my díky němu můžeme najít tu svoji ztracenou dětskou duši.

Petr Nikl
Jělěňovití, Meander, 60 stran s CD
Záhádky, Meander, 56 stran