Petr Nikl Jělěňovití (lesní lyrika) - Meander.cz

Petr Nikl Jělěňovití (lesní lyrika)

Pavlína Vimmrová, A2 kulturní týdeník, 3. 12. 2008

Výtvarník Petr Nikl, podle vlastních slov víceoborový šašek, nás zve na noční procházku do svého lesa, kde se to jen hemží zvěří, a to ne ledajakou. Za každým keřem cosi číhá a nikdy si nemůžete být jistí, jestli ten jelen, kterého jste právě potkali, není náhodou rohatý tuleň, či zda jste si nespletli antilopu s jejím opakem - lopou. Hned u vstupu do lesa, na předsádce, narazíte v jehličí na podivné neumělé čmáranice, ale nelekejte se, to vám jen jeleni (popřípadě jednorožci) napsali parožím vzkaz. Celou výpravu si pak můžete zpříjemnit poslechem hudby a různých pazvuků vyluzovaných vícehlasně samotným autorem (na přiloženém CD jsou zhudebněny vybrané texty z knihy).
Většina básní i drobných próz se drží nonsensové, lehce tajuplné, originální a často roztomilé niklovské poetiky, postavené převážně na hrátkách se slovy a libozvučností. Některé texty, zejména ve druhé části knihy, sice působí dojmem, že byly sepsány trochu narychlo a pouze se svezly spolu s těmi lepšími, ale to autorovi při pohledu na stříbrné mezzotintové ilustrace roztodivných jělěňovitých prominete.


 


Sbírka
Jělěňovití navazuje na Niklovy Lingvistické pohádky a interaktivní Záhádky oceněné Magnesií Literou 2008 (obojí z produkce nakladatelství Meander) a je určena dětem od pěti let i dospělým, kteří se rádi v nočním lese potkají s Lesoněm.

Petr Nikl: Jělěňovití
Meander, Praha 2008, 60 stran