Petr má medvěda nebo co - Meander.cz

Petr má medvěda nebo co

Marcela Pecháčková, Instinkt, 6. 11. 2008

Kdybych se nestyděla, napsala bych, že tahle knížka pro malé kluky je něžná. Ale řekněte o autorovi tak chlapáckém, že napsal něžné dílko pro děti! Vidím hned ty jeho oči ověnčené hustým obočím, jak bodají, a pusa pod mocným knírem výhružně vyslovuje: Co?! Tak nejspíš Ludvík Vaculík reagoval, když mu nakladatelka navrhla: Co takhle knížka pro děti?

Z doslovu Violy Lyčkové vím, že přimět slovutného spisovatele k malinkatému dílu byl "úkol poněkud nelehký". Takže tu je příběh dědy, který přivezl vnukovi vycpaného medvěda, zatímco kluk čekal živého.
Děd a vnuk pak spolu hrají krásnou hru, jeden ji nekazí druhému, potkává se dětská imaginace a moudrost věku. Bez podbízivých slůvek - rovný s rovným. Při čtení a poslouchání (ke knize je přiloženo autorem namluvené CD) se mi bezděky vracel Vaculíkův před lety vydaný deník Jak se dělá chlapec. Viola Lyčková spojuje pohádku s knihou Medvědi (70. léta), v níž "zachází s malými medvědy velmi nevybíravě" a používá je jako podobenství při hledání smyslu existence. Ať tak, či tak: jsem si jistá, že kluky medvědí příběh nadchne. Mě taky.

Ludvík Vaculík: Petr má medvěda nebo co
Ilustrace
Iva Ouhrabková
Meander, 2008, 60 stran