Dlouhá chvíle Violy Fischerové - Meander.cz

Dlouhá chvíle Violy Fischerové

Jana Čeňková, 16. 7. 2008

Všichni občas míváme dlouhou chvíli - zejména když onemocníme, a najednou se nám venkovní prostor her uzavře a s nimi i tajemství, setkávání a zábava… Nudíme se tak, že očima skoro posunujeme ručičky hodin, aby čas rychleji ubíhal a maminka se už konečně vrátila z práce domů. Jaké štěstí měl nemocný Jakub, když se mu jeho dlouhá chvíle zhmotnila – zničehonic se vysoukala z hodin – a jak uměla vyprávět! Tak začíná první kniha pro děti Violy Fischerové Co vyprávěla Dlouhá chvíle. Viola Fischerová napsala tuto pohádkovou knížku již jako velmi uznávaná básnířka, která si i ve verších dovedla uchovat hloubku dětské duše a její zvídavost. Její pohádky nás zavedou do africké pouště, do pralesa, do cirkusu i do domu, v němž je možno si hrát v ještě menším domečku.
Violiny příběhy vycházejí z pohádkové fantazie, ale je v nich mnoho z toho, po čem toužíme i v našem všedním životě; po lásce, spravedlnosti, dobrodružství, ale třeba i po umění.
A tak moc držíme palce malému lvovi Eduardovi, aby se naučil hrát na kytaru jako koncertní mistr, anebo panence Serafince, aby našla svoji Dorotku a ztracený domov. A každý z nás určitě zná nějaké papejše, kteří nás neustále pokoušejí k nepravostem…Vyprávění Dlouhé chvíle doprovázejí snové obrázky Jana Híska, které jako by se z pohádek vynořovaly lehce, lehounce, a snad ještě ze vzdálenějších pohádkových končin. Ale nemylte se, jsou vytvořeny velmi obtížnou technikou, které říkáme mezzotinta a která je v ilustrovaných knížkách spíše výjimečná. Autor pečlivě a dlouze vyhlazuje obrázek do nazrněné měděné desky a k vám se dostane jako jeho otisk anebo jinak - jako záblesk grafikovy fantazie. A obojím, vyprávěním a obrazy se můžete nechat unášet do pohádkového světa.

Viola Fischerová: Co vyprávěla Dlouhá chvíle
Ilustrace: Jan Hísek
Vydal Meander 2005