Jiří Stach, Lenka Uhlířová: Velká cesta Malého pána - Meander.cz

Jiří Stach, Lenka Uhlířová: Velká cesta Malého pána

Jaroslav Balvín, Portál české literatury, 2008

Syžet nové obrázkové knížky od nakladatelství Meander trochu připomíná komunikaci s operátory telekomunikačních společností, když potřebujeme změnit tarif nebo nám přijde zpráva o obdržení jízdenky na městskou hromadnou dopravu, kterou jsme si nevyprosili. Když totiž chce Malý pán po Duté hlavě, aby mu analyzovala jeho sen o zubatém domě, pošle ho vědma pro jiskřivou vodu z Plujícího města. Pramen této vzácné tekutiny je však vyschlý a radu, jak jej vzkřísit k životu, může dát prý pouze Muří noha. A tak je Malý pán posílán od čerta k ďáblu, aby malým čtenářům ukázal, že i cesta může být cíl, že co nezabije, to posílí, že pouť životem vede přes samé nové otázky, problémy a úskalí atd.
Díky barevnému tisku na kvalitním papíře vyniká i materialita pomuchlaného zažloutlého papíru, na němž jsou vyobrazeny třeba mapy, které pomáhají Malému pánovi v jeho bloudění.
Knížka vznikla ve spolupráci píšící Lenky Uhlířové a fotografujícího a kreslícího Jiřího Stacha. Oba autoři jsou zároveň jedněmi z rodičů a prarodičů děvčat Aničky a Marušky, které pravděpodobně byly zkušebními králíky tohoto společného projektu.


Ten velmi připomíná Františka Skály knihy Velké putování Vlase a Brady i Jak Cílek Lídu našel, a to jak příběhem, tak vizuálním pojetím. Nicméně Malý pán je jaksi čistější, jasnější a srozumitelnější, což asi ocení právě děti, kterým je tato knížka určena především…