O Dorotce a psovi Ukšukovi - Meander.cz

O Dorotce a psovi Ukšukovi

Magdalena Wagnerová A2, 2008

Ukšuk je voříšek, ale čistokrevný, protože kdo to kdy slyšel, aby krev byla špinavá. A Dorotka je malá holka, která tak strašně chtěla psa, až ho dostala. A pak začal normální život dítěte pro psa a psa pro dítě, vycházky, první psí láska, hledání odpovědi, jak to se vztahem psa a člověka vlastně začalo.
Příběh o jedné normální holce a jednom normálním voříškovi není ani tak pohádkou jako vyprávěním, co to obnáší mít psa. Děj je zasazen do reálného světa především prostřednictvím dodatků, které dětskému čtenáři poskytují mnohá dovysvětlení a dokonce adresu, na kterou se mohou v případě potřeby obrátit. Text tím nabývá podoby jakési beletristicky pojaté kynologické příručky, až na to, že se tak děje jednak z pozice dítěte, jednak z pozice zvířete. Protože jedno je druhé a obé je stejně důležité.

V tomto vztahu pro Fischerovou neexistuje méně a více. Je zřejmé, že autorka patří k milovnicím psů a záleží jí na tom, aby děti od počátku věděly, že přítomnost psa v rodině není jen radost a rozptýlení, ale především rovnocenný partnerský vztah a odpovědnost. To je patrně důvod, proč je text prakticky oproštěn od pohádkové fantazie, s níž jsme se setkali například u autorčina posledního textu Co vyprávěla Dlouhá chvíle (cena Magnesia Litera 2006).