John Irving - Jakoby se tu ... - Meander.cz

John Irving - Jakoby se tu ...

Petr Matoušek, Právo

John Irving: Jako by se tu někdo snažil nevydat ani hlásku
Autor (1942) Světa podle Garpa měl přijet na letošní veletrh Svět knihy, ale pro nemoc nakonec nedorazil. Připomíná se aspoň melancholickou miniaturou, která by za běžných okolností nevyšla, neboť je zahrnuta už v jeho knize Rok vdovou (1998, č. 2000).
Zatímco výsek z tohoto románu posloužil filmařům jako námět snímku Dveře v podlaze, inspirovala se Irvingova jediná knížka pro děti v třetí kapitole téže prózy a s přispěním hororových pastelů německé výtvarnice rozkresluje pohádku na dobrou noc, vynořující se ve vzpomínkách hrdinky tohoto sirotčího románu.
Bezruké, beznohé a nehlučné strašidlo ve zdi, jež rušilo spánek jejích tragicky zemřelých brášků Toma a Tima a v němž si lze zhmotnit existenciální běs dle libosti, si sice pro tento účel vyžádalo profesionálnější překlad příslušných pasáží, ale dokazuje také to, co je už zřejmé i skalním fanouškům autorova pozdního díla. Jen když se Irving zbaví dickensovské rozmáchlosti a pop-artového maskování tvůrčí nekázně, uchová si punc tajuplna s otevřeným koncem.