Petr Nikl - Záhádky - Meander.cz

Petr Nikl - Záhádky

Zdenko Pavelka, Salon, 11/2007

Petr Nikl (1960) – výtvarník, básník, performer, pohádkář, loutkář a našlo by se možných označení či charakteristik mnohem víc, protože Nikl se do žádné z nich nevejde.
Po loňských znovuvydaných či nově vydaných Lingvistických pohádkách, které patřily ke třem nejlépe hodnoceným „prózám“ v prvním ročníku Ceny Josefa Škvoreckého, vydalo nakladatelství Meander další jeho autorskou knihu – Záhádky. O ní, stejně jako o celé Niklově tvorbě, se nedá říct, že je jen pro děti. Samozřejmě taky, ale právě že nejen – je pro všechny čtenáře či diváky, kteří si dokážou (nezapomněli) hrát, pro lidi, co kromě vzduchu, jídla, pití (anebo třeba moci, peněz či sexu) potřebují k životu imaginaci a umějí svůj život rozsvěcet – jako například Niklův Sníček, čilý čipera a vyjevenec, který měňavý byl pták, / vlastně ne, byl to skokan… nebo běžec? / Možná tak dvoj-tříživelník.
Měl neustálou touhu putovat a obveselovat… Ilustrace z knížky vystavuje Petr Nikl do 13. ledna v Malé výstavní síni pražského Památníku národního písemnictví.

 

Kdyby byl králem zvířat termit,
zem by byla plná katedrál.
Kdyby jím byla mnohonožka,
udirigovala by svět obří filharmonií.
Kdyby jím byla jepice,
nemělo by to dlouhého trvání.
Kdyby jím byl gepard,
všude by byla závodiště.
Kdyby jím byla želva,
bylo by to na dlouhé lokte.
Kdyby jím byl lev,
krajina by spala klidným spánkem.
Kdyby byl králem zvířat blboun nejapný,
všechna chytrá zvířata by utekla…