Radek Malý - František a Anežka - Meander.cz

Radek Malý - František a Anežka

Jana Čeňková, Host 2007

Mladý český básník a překladatel Radek Malý záhy po úspěšné sbírce Větrní (Magnesia litera 2005) vydal autorskou pohádku, v níž poodkrývá své vidění fantazijního světa. Tvorbu pro děti již okusil ve Slabikáři (ilustrace Matěje Formana, Prodos 2004), v němž je básnická invence ovšem podřízena didaktické rovině.


V mumínkovsky laděném vyprávění vyloupne na svět své dva hrdiny: Františka z kaštanu, který svou existenci počíná na jednom zapadlém nádraží a Anežku, holčičku s mezírkou mezi zuby od louskání jadýrek z přezrálé slunečnice, z níž se zřejmě narodila. Jejich putování krajem je lemováno prostorem dozrávajících plodů i tlejících vůní přicházejícího podzimu, v nichž autor nezapře lyricky naladěného poutníka: píše-li o šípcích, sládne v ústech marmeláda, o přízemních mrazících si zase šeptají modrásci, lehounké včelí tělíčko vyfoukne vítr.

 Příběh si tak podmaňuje čtenáře melancholickou atmosférou, která působí křehce a toužebně, v touze po něčem, co nedokážeme přesně definovat. Anežka s Františkem se brzy zaleknou plískanic a vlezlé zimy, po dobrodružných cestách se proto zabydlí v opuštěné krtčí noře.
Jejich soužití v podzemním obydlí přináší čtenáři požitek z tajemna: jedno z tajemství je ukryto v truhle po původním obyvateli a druhé přináší rytířský epos, který František po nocích sepisuje. Text v textu odkrývá daleká dobrodružství dvou zvířecích hrdinů - sysla Theodoricha a hraboše Oliviera, ukrutných válečných vřav a hledání jejich ztraceného domova. Dvojí imaginace a dvojí jazyková stylizace Radka Malého se prolíná i s dvojím ilustračním pojetím. Výtvarnice Galina Miklínová již dříve spojila svůj kreslířský um s básnickým uměním Pavla Šruta a vytvořili spolu rozjívené nonsensové sbírky pro děti (Velký tůdle, 2004). V této pohádce prolíná podzimní zeleň s okrovou, v níž se zhmotňují obě postavy, a naopak nápaditou hravost ilustrátorka projevuje ve zvířecím eposu, kde se střídá hrozivá černá a vášnivá červená: barvy bitev, prokleté černé růže, barvy hrůzy, pomíjivosti a naděje.
Jejich podivuhodné setkání aranžované literárně poučeným Radkem Malým, nám dává nakonec prožít zpětnou „proměnu“ Františka a Anežky v dalším, nadcházejícím podzimu.