GABRIELA PAVLA BRYCZE - Meander.cz

GABRIELA PAVLA BRYCZE

Lucie Drahoňovská, MF DNES, 9. 2. 2007

Co si jako teenager na narozeniny přát víc, než je oslavit s kamarády? Tak si svůj velký den vysnila desetiletá Gabriela, hrdinka první autorské knihy pro děti spisovatele Pavla Brycze (1968).
Ale ouha – vypadá to, že žádný spolužák nepřijde! Gabriela právě spřádá plány na pomstu, když najednou zaslechne čísi hlasy. Oslava je nakonec zachráněna, kamarádi dorazí, ale největším dárkem je pro Gabrielu nově nabytá schopnost komunikovat s okolními předměty.
A tak dopadne v obchodním domě pomocí nažehleného kapesníčku zloděje, vyrobí pro pískovcový párek lvů zamilované kamenné srdce či objeví na dně vypuštěného Máchova jezera starobylou keramiku. A hlavně: lépe poznává sebe samu, na konci toho podivuhodného roku ostatně dozrává k úvaze, "co hezkého ji asi jako jedenáctiletou slečnu v životě potká".
Knížka s deseti veselými příběhy vychází ze stejnojmenného rozhlasového seriálu, který Brycz vytvořil pro Český rozhlas a setkal se s nemalou odezvou.


Vedle autorova humoru a nekonečné fantazie zde totiž nechybí současnost – ať už v tématech (např. příběh z fotbalového zákulisí či z prostředí kasina v Monte Carlu) nebo jazyku (žargon teenagerů typu oukej, skejťák, čauky).
Přesto však desetiletá Gabriela místy působí trochu jako "stará mladá". Když třeba argumentuje "popíráním dětských práv na dobrodružství" a komunikuje s rodiči stylem: "Copak mi chcete, milí rodičové?"