FRANTIŠEK, ANEŽKA A GABRIELA Z MEANDRU - Meander.cz

FRANTIŠEK, ANEŽKA A GABRIELA Z MEANDRU

Jakub Patočka, Literární noviny 18. 12. 2006 (část)

Mladý olomoucký básník Radek Malý napsal čarokrásnou pohádku, pro děti od šesti do sto šesti let, která se jmenuje František z Kaštanu, Anežka ze Slunečnic (Meander, Praha 2006). Myslím, že od Rochese a Bžundy se v české pohádkové literatuře nezrodila tak půvabná lovestory, plná poezie, mnoha fantazii rozněcujících obrazů, přitom dětsky prostého a srozumitelného řešení základních otázek existence. Knihu skvostně ilustrovala Galina Miklínová.

I když ji myslím po svém budou rozumět i předškolní děti či prvňáci, nejvíce radosti i poučení si z ní odnesou primáni až terciáni. Zejména ti, kteří by nádhernou větu Františka z Kaštanu:
„Jednou jsem na světě, tak se mu podívám na zoubek,“ mohli pokládat za svou erbovní.
Druhá knížka, kterou si nejsem úplně jist, je Kouzelný svět Gabriely (Meander, Praha 2006). Děvčátko toho jména u příležitosti svých desátých narozenin zjistí, že rozumí řeči, kterou mezi sebou hovoří věci, a díky této své schopnosti prožívá rozmanitá dobrodružství.Co je zdrojem mé nejistoty?
PAVEL BRYCZ je nade vší pochybnost obratný vypravěč a Šárka Ziková znamenitá ilustrátorka, ale jeho Gabriela je děvče příliš konvenční a příliš běžným světem zatížené, než abych jí věřil, že může být obdařena vlastností v pohádkovém světě jinak vcelku samozřejmou. Řeší se tu nechuť k hraní na klavír a česnekové polévce, fotbalová korupce, desetiletí chlapečci. Holčička je číslo, ale na rozdíl od jejích vrstevnic Šebestové, natožpak Pipi Dlouhé Punčochy jí chybí přesvědčivost. Myslím, že je to paradoxně kvůli snaze vypravěče učinit ji různými dílčími dobovými detaily (Michael Schumacher, Vilma Cibulková, Magic Jordan) přesvědčivější pro svou představu o dnešních dětech. Pohádka má svá pravidla a tenhle svět má také svá, jiná, prozatím horší.
A jak říká moudré španělské přísloví: „Kdo chce plout na dvou lodích, obvykle se utopí.“ Nicméně kdybych nějakou desetiletou holčičku znal, určitě bych Ježíškovi doporučil, ať na ní mé pochybnosti ověří.