FRANTIŠEK SKÁLA - JAK CÍLEK LÍDU NAŠEL - Meander.cz

FRANTIŠEK SKÁLA - JAK CÍLEK LÍDU NAŠEL

Radim Kopáč, Portál české literatury, 11/2006

Po knížkách Petra Nikla, Pavla Brycze a Radka Malého vydal pražský Meander novinku všestranně činného a originálního výtvarníka Františka Skály (1956) – titul Jak Cílek Lídu našel, text pro cca sedmi- osmiletého čtenáře, kongeniálně propojující slovo s aranžovanými barevnými fotografiemi, jimž dominuje příběh „malého chlapíka“ z názvu knížky.
Podobně jako v předchozím Skálově autorském počinu pro děti, komiksu Velké putování Vlase a Brady (1997), je i pro nynějšího hrdinu Cílka důležitá cesta, a to cesta lesem: jednak ta, kterou podniká tak trochu z donucení, protože ho kdesi kdosi „vypudil ze staré nory“, a jednak ta, na niž se vydává už zcela svobodný, s nově postaveným přístřeším za zády – cesta za krásami a magií přírody.
Stavba domku i pozdější setkání s Bulínem z rodiny Strombulínů, s Pirdekem, „co bobky nastražil“, s černým slimákem Brunem anebo s tajuplnou opatrovnicí-čarodějnicí Lídou jsou pro Cílka sledem drobných slavností, překvapení a radostí: „malý chlapík“ je totiž cestovatel a filosof v jednom. Medituje o náležitosti protikladů v přírodě („jinak by byl svět málo barevný“), o přátelství a dobrotě („Cílek se snažil vycházet s každým, koho potkal“), ale především chápe, že je třeba se „umět dívat a pozorně naslouchat“, protože jen tak „poznáte, že není jediný den v roce, který by se podobal jinému“.
František Skála je v literatuře tím, kým ve výtvarném umění: okouzleným a spontánně básnivým svědkem, kterému stačí stávající kulisy jen nepatrně posunout, aby se mohl zhoupnout v síti osobního snění. To on sám je Cílkem, který ve svém příbytku pozoruje „měnící se drahokamy listů, zářící pavučinu na okně a sluneční koberec rozvinutý od postele na zápraží.“ V letošním podzimu udušeném inverzí je tahle dobrodružná knížka bez začátku a bez konce blahodárným paprskem.