MÁ ORTENOVU CENU I STÁTNÍ CENU, TEĎ I PRVNÍ KNÍŽKU PRO DĚTI - Meander.cz

MÁ ORTENOVU CENU I STÁTNÍ CENU, TEĎ I PRVNÍ KNÍŽKU PRO DĚTI

Lucie Drahoňová, MF Dnes 6. 11. 2006

Držitel Ortenovy ceny a Státní ceny za literaturu Pavel Brycz právě vydal svou první autorskou knížku pro děti. Nazval ji Kouzelný svět Gabriely a uvedl ji společně se zástupci nakladatelství Meander slavnostně do života v pražské Švandově literární kavárně.
Není to poprvé, co se Pavel Brycz ve své tvorbě orientuje na děti - ostatně osmatřicetiletý spisovatel a obdivovatel čapkovských a macourkovských pohádek je trojnásobným otcem. Před šesti lety napsal rozhlasovou pohádku Neberte nám ptáka Loskutáka, v Českém rozhlase má pro děti pravidelný pořad Kouzelný svět Pavla Pavla neboli Pavla na druhou a je rovněž autorem námětu a scénáře na večerníčkový seriál Dětský zvěřinec, který v současné době připravuje Česká televize. A o čem se v Bryczově knižní novince jedná?

 

Vypráví o rozpustilém zvídavém děvčátku, které má strach, že zůstane o svých desátých narozeninách dočista samo. Den, který se jí zpočátku jeví jako úplně zkažený, se však neočekávaně změní v jedno velké dobrodružství. Gabriela totiž zjistí, že rozumí řeči věcí. A tak společně s dvoupatrovým narozeninovým dortem, jídelním stolem i tupými nůžkami zažije nejen opravdu kouzelné narozeniny, ale i báječný rok, v němž během mnoha neuvěřitelných dobrodružství porozumí lépe nejen okolnímu světu, ale především sama sobě.
Dynamickými ilustracemi knihu opatřila Šárka Ziková.