Co vyprávěla Dlouhá chvíle - Meander.cz

Co vyprávěla Dlouhá chvíle

Kdyby snad někdo nevěděl, co je to Dlouhá chvíle, tak dlouhá chvíle je kulatá hlava, jedno oko kratší, druhé delší, uprostřed trojúhelník nosu, tlamka, sklopená ouška – zkrátka podivné stvoření, které možná hlavou připomíná tak trochu kočku, ale tělo má dlouhé jako had, had z peříčkových nic.

Ale pozor, pokud se dítě přestává nudit, Dlouhá chvíle se zkracuje čím dál víc, až hrozí nebezpečí, že zmizí docela, a tak je načase něco s tím dělat. Co? Vyprávět další pohádku. Třeba o poněkud nerozvážném a tvrdohlavém učiteli Krakovi, se kterým mají všichni starostí nad hlavu. Ono totiž… pokud je nerozvážné malé dítě, není to nic proti tomu, když si postaví hlavu takový nerozumný pan učitel a vydá se kupříkladu do Afriky. A nic na tom nezmění, že dvacet let vtloukal do zabedněných hlav svých žáků, že housle nejsou škatule, smyčec není kočičí ocas a prsty nejsou kolíky na prádlo.
Exkluzivní vydání pohádek Violy Fischerové s působivými ilustracemi Jana Híska je správná kniha pro všechny děti, a taky rodiče, kteří jednak mají vkus, jednak se snaží, aby vkus měly jednou i jejich děti. Pohádkové příběhy o zmateném učiteli Krakovi, hudbychtivém lvu Eduardovi, Františkovi, který vyzrál na Papejše, nebo panence Serafínce s brýlovýma nohama patří k tomu nejlepšímu, co dosud v sympaticky ambiciózní umělecké edici Modrý slon vyšlo.

Viola Fischerová
Co vyprávěla dlouhá chvíle
Ilustrace: Jan Hísek
Meander 2005, 92 s.