Literární kafárna 2005 | Literární kafárna 2004 - Meander.cz

Literární kafárna 2005

1. 12. 2005 - Literární kavárna č. 21
Vráťa Brabenec
Pražský muzikant, básník a zahradník Vráťa Brabenec ze skupiny The Plastic People of the Universe četl ze své čerstvě vydané knihy Všude je střed světa za hudebního doprovodu dalších členů PPU (např. Joea Karafiáta).
Fotogalerie

3. 11. 2005 - Literární kavárna č. 20
Křest knížky Selmy Lagerlöfové Podivuhodná cesta Nilse Holgerssona Švédskem
Ve středu 3. listopadu proběhla v Literární kavárně besídka a křest knížky švédské autorky Selmy Lagerlöfové Cesta Nilse Holgerssona s divokými husami Švédskem. Knížku uvedla překladatelka Dagmar Hartlová, ukázky četl herec Švandova divadla Viktor Limr. Čtení doprovodil hrou na piano Jiří Šlupka Svěrák. Večera se zúčastnil i prof. Jiří Sopko, který knihu ilustroval, švédský velvyslanec v ČR pan Harald Fälth a potomek paní Lagerloefové, který žije v Praze.
Fotogalerie

6. 10. 2005 - Literární kavárna č. 19
Viola Fischerová
Křest nové knížky pro děti známé pražské básnířky Violy Fischerové a malíře Jana Híska Co vyprávěla dlouhá chvíle. Knížku uvedla dr. Jana Čeňková, ukázky četli autorka a herec Švandova divadla Viktor Limr. Čtení doprovodila na zobcovou flétnu Markéta Fischerová.
Fotogalerie

1. 9. 2005 - Literární kavárna č. 18
Proběhl křest nového Slabikáře Hany Mikulenkové, Radka Malého a Matěje Formana.
Besídka, školní svačinka, obrázky i básničky, a to vše s prvním slabikářem, ve kterém Ema nemele maso!
Fotogalerie

2. 6. 2005 - Literární kavárna č. 17
Tobiáš Jirous
Pražský multimediální básník a spisovatel Tobiáš Jirous četl ze své úspěšné knihy Počkej na mě, Valentýne a z nově připravovaného rukopisu za doprovodu DJ Jirouse.
Fotogalerie

5. 5. 2005 - Literární kavárna č. 16
Radek Malý
Držitel ceny Jiřího Ortena, vystoupil se svou čerstvě vydanou sbírkou poezie Zcestné verše, kterou vydalo brněnské nakladatelství Petrov. Sbírku uvedla Věra Jirousová, hudbou doprovodila Markéta Stivínová.

7. 4. 2005 - Literární kavárna č. 15
Příběhy a šansony Pavla Brycze a Zdeňka Součka
Pavel Brycz (nositel ceny Jiřího Ortena a Státní ceny za literaturu 2004) četl ze své oceněné knihy Patriarchátu dávno zašlá sláva za doprovodu šansoniéra a exčlena kapely Laura a její tygři Zdeňka Součka a posléze celé skupiny ZDARR.
Fotogalerie

3. 3. 2005 - Literární kavárna č. 14
Jaroslav Rudiš přečetl ze své již téměř kultovní knihy Nebe pod Berlínem a z rukopisu svého nového románu Grandhotel.
Fotogalerie

3. 2. 2005 - Literární kavárna č. 13
Iva Pekárková - Palmové víno
Spisovatelka Iva Pekárková četla ze své poslední cestopisné knihy o Nigérii Naidža, na piano doprovázela Pavla Jónssonová.
Fotogalerie

6. 1. 2005 - Literární kavárna č. 12
Filip Topol
Charismatický Filip Topol přečetl o večeru tříkrálovém za hrobového ticha (což nebývá v kavárně zrovna běžné) celou svou knížku Karla Klenotníka cesta na Korsiku. Na piano už bohužel pan autor zahrát nestihl, protože spěchal ještě týž večer koncertovat do Vagónu.
Fotogalerie

 

Literární kafárna 2004

2. 12. 2004 - Literární kavárna č. 11
Kateřina Kanajlo
: David, Nik a kouzelný cylindr
Knihu uvedla do společnosti Ludmila Hallerová, přečetli z ní autorka a herec ŠD Viktor Limr. Na piano doprovázel Jaroslav Wagner.

4. 11. 2004 - Literární kavárna č. 10
Jiří Stránský

Prezident Českého PEN klubu spisovatel Jiří Stránský četl ze svých dvou nových knih Tichá pošta a Povídačky pro Klárku. Knihy uvedla do společnosti Daniela Fischerová. Do knížek maloval ilustrátor Povídaček Matěj Forman, soutěž pro děti uspořádala Iva Pecháčková, na piano doprovázel Jiří Šlupka Svěrák.

7. 10. 2004 - Literární kavárna č. 9
Jiří Černický křest knihy O Sasance

Úryvek z knihy přečetl student DAMU Vojtěch Hájek a další část slavná básnířka Laura Conway ze San Franciska (kniha je svého druhu dokumentem z pohádky s autorovými ilustracemi a fotografiemi).
Fotogalerie

3. 6. 2004 - Literární kavárna č. 8
Vratislav Brabenec

Člen legendární skupiny The Plastic People of the Universe četl ze svých textů z devadesátých let a vzpomínal na svá smíchovská léta. A za doprovodu dalšího člena Plastiků, kytaristy Joe Karafiáta, také zahrál.
Fotogalerie

6. 5. 2004 - Literární kavárna č. 7
Ilustrátoři nakladatelství Meander

Setkání s ilustrátory smíchovského nakladatelství krásných knih pro děti MEANDER. Beseda s Jiřím Sopkem, Petrem Niklem, Irenou Šafránkovou, Jiřím Černickým a Míšou Černickou se konal v den zahájení 10. ročníku knižního veletrhu Svět knihy jako doprovodný program.

1. 4. 2004 - Literární kavárna č. 6
Jáchym Topol a jeho starej Smíchov

Martin Machovec s Jáchymem Topolem zavzpomínali na starý Smíchov a Jáchym Topol přečetl pár stránek ze své knížky Anděl exit.
Fotogalerie

11. 3. 2004 - Literární kavárna č. 5
Literární vědec Martin Machovec
vyprávěl o Egonu Bondym a jeho působení na Praze 5. Četl z jeho deníků a poémy Kádrový dotazník . Poutavě vyprávěl i o dalších významných osobnostech, které jsou nebo byly, jako E. Bondy, smíchovskými rezidenty.
Fotogalerie

5. 2. 2004 - Literární kavárna č. 4
František Langer

První čtvrteční večer v měsíci únoru byl zasvěcen spisovateli Františku Langrovi, který prožil velkou část svého života na Smíchově. O jeho životě a díle měl původně vyprávět literární historik prof. Dr. Jiří Holý, jeho nepřítomnost však zastoupili jeho příbuzní, kteří mnohé o díle a životě F. Langra divákům přblížili. Během večera zazněly také ukázky z jeho knih Bratrstvo Bílého klíče a Pražské legendy, které četl herec ŠD Stanislav Šárský.
Fotogalerie


8. 1. 2004 - Literární kavárna č. 3
Viola Fischerová: Matečná samota

Tentokrát byly hosty Viola Fischerová, která četla verše ze své sbírky MATEČNÁ SAMOTA nominované loni na cenu Magnesia Litera a Markéta Hejná, která nás seznámíla se svými sbírkami Fuga a Vážná radost . Obě autorky nám své verše představily za hudebního doprovodu Jana Kvapila (housle, viola) a Richarda Žemličky (violoncello).
Fotogalerie