PŘIPRAVOVANÉ TITULY - Meander.cz

PŘIPRAVOVANÉ TITULY

Emma Pecháčková: Holub Kolumb (s ilustracemi Petry Josefíny Stibitzové)
září 2013

edice Modrý slon, 220 x 220 mm, 48 str., V8, DPC 268 Kč

Road movie zamilovaného poštovního holuba ve výslužbě.
Ptačí říši se dětem velmi úspěšně snažil přiblížit již Josef Lada. Nový pohled na chytré ptactvo, které si vždy ví rady, nabízí dobrodružný, napínavý příběh holuba Kolumba. Bývalý elitní poštovní holub se na stará kolena zamiluje do slavice Edith, která patří slavné operní pěvkyni. Kvůli své lásce uvězněné ve zlaté klícce obletí Kolumb celý svět. Při svém strastiplném putování po světě se setká s orlem, sovou, husou, pávem, supem a dalšími opeřenci, kteří mu pomohou, a při krátkých setkáních se někdy komicky, někdy dojemně projeví národní povahy (ptáků) v různých zemích. Holub Kolumb má smysl pro humor a je zvyklý nikdy nic nevzdávat a za každou cenu dorazit na místo určení. Jeho příběh děti poučí o důležitosti jít si důsledně za svým, spoléhat se na pomocnou ruku přátel a v neposlední řadě i o důležitosti znalosti cizích jazyků. V Kolumbově vyprávění poznáme kulturu jiných zemí, památky a místní obyčeje a pochopíme, že cestování je nejlepší škola života a zkušenosti získané na cestách jsou v životě k nezaplacení. Holuby ani ostatní ptáky, ani žádné cizince rozhodně už nikdy nebudeme podceňovat!

 

Tomáš Zahrádka: Dědeček (s ilustracemi Jiřího Stacha)
říjen 2013

edice Modrý slon, 160 x 210 mm, 64 str., V8, DPC 268 Kč

Prvotina Tomáše Zahrádky – doprovázená ilustracemi respektovaného fotografa a výtvarníka Jiřího Stacha – nás zavede na blíže neurčené místo, kde čas plyne pomalu a lidé jsou zde tak trochu zvláštní. Hlavním hrdinou knihy je dobrotivý a moudrý dědeček, který rozumí ptačí řeči, pěkně vypráví a sází stromy na sněhu. Dědečkův svět je plný nadpřirozených prvků, jež spolu s poetickým vyprávěním vytváří laskavou a tajuplnou atmosféru příběhu. V několika povídkách se s dědečkem setkávají různé postavy – listonoš, král, car, jenž je tak trochu strojem, či muž, který jezdí na pavoucích – a dědeček jim vaří čaj, pomáhá i léčí. V otevřeném závěru pohádky dědeček odlétá na šlapací vzducholodi se třemi stromosprávci na neznámé místo země, které na mapě svítí. Kde to místo je a co tam dědeček najde, zůstává již na čtenáři...

 

Eva Prchalová: Cesta svatým Vítem (s ilustracemi Lely Geislerové)
říjen 2013

edice Modrý slon, 210 x 300 mm, 192 str., V8, DPC 368 Kč

Mytický příběh, putování dvou bratrů, Viléma a Amose. Domovní výtah pojmenovaný po sv. Vítovi chlapce a jejich přátele vozí do fantaskního, „Nového světa“. Autorka příběh popisuje jako moderní a do našeho kontextu zasazený Monomýtus (podle mytologa Josepha Campbella), kdy dráha hrdiny opisuje vzorec představovaný přechodovými rituály ODLOUČENÍ INICIACE NÁVRAT.“ Příběh provází ilustrace Lely Geislerové.  

 

Petr Nikl: Foukací povídky
říjen 2013

edice Modrý slon, 200 x 200 mm, 60 str., V8, DPC 298 Kč

Na skříni mám Kocoura, on mou paměť vyšťourá...
Byly mi tři roky a on se svým narozením přesně trefil do mých sápacích snů.  To jsem ještě netušil, že jsem zkušební králík jeho tisících budoucích dlábitelů.
Byl jsem zvyklý, že se doma zjevovala čerstvě vyvržená zvířata, která přiváděla na svět maminka.
Mluvím o nich schválně jako o živoucích tvorech, protože pro mě dávno tito společníci překročili pouhou roli předmětu, která má něco nahrazovat nebo na něco "skutečného" teprve připravovat. Přeskočili z hračky --- do hry o život. Stali se sami sebou, nezávislí na svých živých vzorech, prožili se ke mně jako sourozenci, jejichž blízkost cítím s plynoucím časem víc a víc.
Většina z nich je nafukovacích, musí se jim vdechnout duše, aby se zjevili.
Vyšťouraná paměť je skutečnější, můžu-li si na sebe skrze ně přes půlstoletou propast sáhnout.
Foukací pohádky jsem někdy musel napsat a letos ke mně konečně přivály.

 

Z překladů:

ze španělštiny:

Ricardo Liniers: Macanudo 4
září 2013

edice Pro Emu, 240 x 220 mm, 96 str., paperback, DPC 268 Kč

Kritika našeho současného životního stylu a politiky, nonsens, humor, poezie. Každý strip argentinského autora Ricarda Linierse přináší překvapení a svérázný vtip. V Macanudu se objevuje množství neobvyklých figurek: Jindřiška se svým chytrým kocourem Fellinim a plyšovým medvídkem Madariagou, citlivý robot, muž, který překládá názvy filmů, Oliver Oliva, tajemný muž v černém, trpaslíci, tučňáci, ovce... V každém dalším albu Macanuda se ale objevují další nové postavy. Liniersovy příběhy zabírají na lidi po celém světě.  Nakladatelství MEANDER vydalo Liniersovi již dvě alba: Macanudo 1 (2011) a Macanudo 2 (2012) a Liniersovy stripy byly v českém prostředí přijaty stejně nadšeně jako v Buenos Aires. 

 

z francouzštiny:

Daniel Pennac: Kamo 3 - Agentura Babylon; s ilustracemi Tadeáše Kotrby)
září 2013

edice Modrý slon, 125 x 180 mm, 64 str., V8, DPC 228 Kč

Další trojka z angličtiny na vysvědčení – a Taťána, Kamova matka, je velmi rozzlobená! To je nesnesitelná urážka vícejazyčných matek. Kamo je postaven před výzvu – musí se naučit jazyk Williama Shakespeara za pouhé tři měsíce, nemá ani den navíc. Jak ale na to? Taťána má řešení – anglická dopisovatelka. Ale pozor, ta Kamova  nemá nic společného se všemi těmi dopisovateli. Tato se ukáže jako zvláštní, velmi zvláštní, vyloženě znepokojující jako… 
Musíme zachránit Kama!

 

Joann Sfar Emmanuel Guibert: Profesorova dcera
září 2013

edice Pro Emu, 214 x 300 mm, 64 str., V8, DPC 298 Kč

Dělí je třicet století, a přesto… se milují! Jak požádat o ruku slečnu Lilian, dceru profesora Bowela, když je člověk ztracen v mlhavém Londýně na konci 19. století, a mumifikovaný před třemi tisíci lety? No není to prekérní situace?
Profesorova dcera je skvělá viktoriánská lovestory mladé dívky a mumií Imhotepa IV. Komiks vznikl ve spolupráci Joanna Sfara (text) a Emmanuela Guiberta (kresba). Přestože jsou oba komiksoví tvůrci v České republice již známými jmény, z jejich společné tvorby dosud nic přeloženo a vydáno nebylo.   Profesorova dcera (1997) je tak první ukázkou jejich plodné spolupráce (např. komiksy Sardine de l'espace, Les Olives noires).
Nakladatelství Meander vydalo již všechny tři svazky Guibertovy
Alanovy války a třísvazkového Fotografa. Profesorova dcera tak dotváří guibertovskou linii komiksové edice Pro Emu, ve které Meander českým čtenářům přináší nejlepší světové komiksy.  Překrásnými akvarely vyvedený komiks je další originální ukázkou Guibertova kreslířského umění.

 

Kris – Jean-Denis Pendanx: Svoboda! (vol. 1+2)
říjen 2013

edice Pro Emu, 230 x 325 mm, 96 str, paperback, 298 Kč

Svoboda! – historické vyprávění i románová epopej – je imaginárním deníkem bojovníka Českých legií v Rusku o první světové válce popisujícím skutečnou železniční odyseu, která se odehrála v chaosu ruské revoluce.

Svoboda! I
Praha 1938. Josef Černý, židovský učitel výtvarné výchovy, se dovídá o Mnichovské dohodě. Hluboce ho zraní zrada Francie, jeho matky a adoptivní země, a okamžitě si představuje: smrt Československa, své republiky, které před dvaceti lety pomohl přejít ze snů o svobodě k realitě. Pepa objevuje své staré skicáky a vyprávění svého přítele, spisovatele Jaroslava Haška, a vzpomíná…
Čeljabinsk, květen 1918, zde to všechno ve skutečnosti začalo. Regiment Jaroslava se konečně připojí k opožděné jednotce první České divize, která se na stanici zasekla na tři týdny. Mezi nimi je i jeho přítel Pepa, ale radost ze shledání je krátká. Dramatické události se dávají do pohybu…

Svoboda! II
Svoboda! II plynule navazuje na první svazek. Čeljabinsk, květen 1918, zde to všechno ve skutečnosti začalo. Regiment Jaroslava Haška se konečně připojí k opožděné jednotce první České divize. Mezi nimi je i jeho přítel, projektant Pepa, který je zraněn kusem železa vyhozeného z projíždějícího vlaku plného Maďarů. Pepovi druhové vlak zastaví a viníka popraví. Krutý čin bude mít brzy děsivé následky. Zatímco se Pepa zotavuje ze svého zranění, Jaroslav a další čeští vězni jsou propuštěni generálem Čečekem, velitelem 1. Československé divize. Od této chvíle vzniká napětí mezi legionáři a vojáky Trockého Rudé armády...

 

Luc Brunschwig – Cecil: Holmes (vol. 1+2)
jaro 2014

edice Pro Emu, 230 x 325 mm, 80 str., paperback, 298 Kč

Holmes I
4. května 1891 Sherlock Holmes záhadně zmizí ve vodopádech ve Švýcarsku. Stáhne tam s sebou i svého úhlavního nepřítele, profesora Moriartyho. O několik dnů později je detektivův byt na Baker Street 221b vykraden lupiči.  Poslal je tam zřejmě Mycroft Holmes, Sherlockův bratr, který se snaží zničit důkazy o Sherlockově šílenství. Bratr Sherlocka podezřívá, že propadl drogám. Podle Mycrofta je Sherlockova smrt sebevraždou člověka, který nemohl snést pomyšlení, že jeho geniální mozek byl zničen drogami. Navzdory všem důkazům doktor Watson tomuto scénáři nevěří a vydá se po detektivovi pátrat po celé Evropě. Postupně odhaluje tajemství Holmese i celé jeho rodiny.

Holmes II
U Holmesových rodičů se celá záhada ještě dále stupňuje. V dětském pokoji svého přítele Watson objevuje další tajemství. Jaký vliv mohl mít Mycroft na svého bratra? A jak chápat Mycroftovo tvrzení, že Moriarty, Sherlockův největší nepřítel, nikdy neexistoval?