Literární kavárny 2011 - Meander.cz

  8. 12. 2011

  Literární kavárna č. 74

  Jiří Stránský: O chamtivém králi

  V předvánočním čase ve čtvrtek 8. prosince proběhl poslední letošní literární večer v příjemném prostředí kavárny Švandova divadla. Představena byla nová pohádková kniha Jiřího Stránského O chamtivém králi. Program byl zahájen chvilku po čtvrt na šest v podvečer paní Ivou Pecháčkovou, která nám představila autora Jiřího Stránského, který byl na literárním večeru spolu s Hynkem Bočanem, jemuž knihu věnoval. Nechyběl ani ilustrátor Matěj Forman a během večera dorazila i druhá ilustrátorka Josefína Formanová, vnučka autora.

  Jiří Stránský spolu s Hynkem Bočanem prozradili, že námět byl původně zamýšlen jako filmové zpracování v první polovině 80. let, ale kvůli nedostatku financí se film nenatočil a tak se k němu Jiří Stránský vrátil a napsal knihu. Matěj Forman se rozhovořil i o zajímavostech techniky malby, kterou při ilustracích spolu s neteří Josefínou používali, a prozradil, že obrázků vzniklo mnohem víc, než se nakonec do knihy vešlo.

  Po přečtení ukázky z knihy, kdy jsme se ocitli v jednom ze dvou království a byli alespoň trochu seznámeni s chamtivým králem, následovala soutěž a tři mladí čtenáři odcházeli s vyhranou a podepsanou knihou. Na závěr předvedl své vtipné loutkové představení Milan Hugo Forman s pomocnicí Danielou.

  Alice Jendelová