Petr Nikl se vydal novou cestou. Úspěšně - Meander.cz

Petr Nikl se vydal novou cestou. Úspěšně

Radim Kopáč, Mladá fronta DNES, 18. 11. 2010

Petr Nikl uzavírá svou trilogii. Přeshádky mají i svou pochmurnou rovinu, nejsou tak úplně pro děti, ale čtenáře si najdou.

Sedmá kniha "všeuměla" Petra Nikla, vydaná v pražském nakladatelství Meander, dostala název Přeshádky. A je to, zdá se, zlomový počin: jednak uzavírá pomyslnou trilogii s Lingvistickými pohádkami (2006) a se Záhádkami (2007), jednak v náznacích otevírá nový směr autorovy literární tvorby.

Obrázky hrají prim

Petr Nikl pojal i svoji novinku ryze autorsky: text žije na stránkách v půvabné symbióze s obrazem. A je to znovu obraz, který na sebe poutá hlavní míru čtenářovy pozornosti. Niklův fantastický bestiář, přehlídka jeho milých kreatur, poskládaných z různorodých zvířecích částí a vyvedených stylem blízkým art brut, je ovšem natolik suverénní, že samotné texty před ním trochu blednou.
Niklova poetika se s přibývajícími tituly výrazně neproměňuje, autor nadále čerpá z rýmů na pomezí naivismu a morgensternovské grotesky, znovu dokazuje, že v řeči pro něj není nic svaté, že "má rád ten pocit, když / neví, která bije".
A přestože jsou jeho hry s možnostmi konkrétních liter, zvukem slov nebo kuriózními neologismy nápadité a mají svoji uměleckou kvalitu, čtenář je dobře poznal z řady předchozíchNiklových titulů. Jenže...Mírně pochmurná nálada

Jenže vedle básní-hádanek, básní psaných zaumným jazykem, básníotázek a básní, v nichž se kváká nebo šišlá, jsou v Přeshádkách ještě jiné texty. Nejblíž mají k drobné próze, k aforistické zkratce, jejíž nálada už vůbec není groteskní, ale mírně pochmurná. Nikl najednou otevírá metafyzická témata: koumá napříč mýty, probírá se vesmírným tichem a sleduje, co na to poví Bůh. Už nestojí v bezpečí snově-pohádkových kulis, ale pluje nekonečným a nezbadatelným kosmem.
"V tu samou chvíli, kdy Mars zastíní Venuši, Venuše Měsíc aMěsíc Zemi, se Blíženci vzdálí, Vodnář Ryby vylije, Kozoroh bodne Štíra, Panna sežere Lva, Býk zváží Medvěda a všichni zmizí ve tmě..." Jednomu z toho běhá mráz po zádech. Ale zároveň má dobrý pocit. Petr Nikl ani ve svých padesáti letech neztratil schopnost autorské reflexe a vývoje a směle se vydal vstříc novým břehům.
Jestli je ta knížka pro děti, není jisté - ale své čtenáře si Niklovy Přeshádky jistě najdou.