Co mají mezi sebou kocour a blechy? - Meander.cz

Co mají mezi sebou kocour a blechy?

Ivan Matějka, Literární noviny, 16. 12. 2010

 


Dvojrozměrná, ale přesto plná pohybu je kniha o souboji kocoura Antonia s blechami. K českým čtenářům se dostává díky velkorysému programu na podporu šíření argentinské literatury světem, který pod názvem Sur provozuje tamní ministerstvo zahraničních věcí, mezinárodního obchodu a církevních záležitostí (tomu se říká racionalizace státu). Do češtiny kní­žečku přeložila spisovatelka a překladatelka Markéta Pilátová. Příběh je určen pro děti od čtyř let: je tedy jednoduchý, bez přemíry slov, zato s pěk­ným obrázkem na každé dvoustranně, rychle a dramaticky spěje k rozuzle­ní, jímž je poznání, že mír (i za cenu jistých ústupků) bývá rozumnější než válka...

Ilustrace jsou dílem kreslíře Roberta Cubillase, zatímco text napsal Albert Pez. Oba prý jsou majiteli kocourů s jistými blešími problémy. A je­jich kniha je pro nás signálem, že i na druhém konci světa vznikají zajímavé publikace pro děti, že s argentinskou literaturou se nemusíme seznamovat až v dospělém věku (a navíc prostřednictvím Borgese či Cortázara). Vychá­zí jako 36. svazek umělecké edice Modrý slon.

(Alberto Pez, Roberto Cubillas: Tajný život blech. Překlad Markéta Pilátová. Me­ander, 32 stran, 98 Kč, ISBN 978-80-86283-83-8)