Z posledních pohádek Fischerové dýchá bezpečí - Meander.cz

Z posledních pohádek Fischerové dýchá bezpečí

Klára Kubíčková, Mladá fronta DNES, 23. 11. 2011

Rok po smrti básnířky a spisovatelky Violy Fischerové vychází její dvě poslední knihy pro děti. Obě vydává nakladatelství Meander. Ta první se jmenuje Jak zvířátka uzdravila smutný dům, druhá O kočce Mňauce, pejsce Bibině a maminčině lyžařské botě. Poetika Violy Fischerové, její laskavost a dobrá duše dýchají z obou knih. Jsou to pohádky, které čtou rodiče nahlas svým dětem. Ten moment si pak malí i velcí pamatují jako obraz šťastného domova. Ne náhodou jsou obě knížky Violy Fischerové o zvířatech. V jejich světě neexistují zákazy a trápení, jen přítomný okamžik a samozřejmé štěstí.
 
Zchátralý dům i černí havrani

Jak zvířátka uzdravila smutný dům je podobenství o starém zchátralém domě a polepšení jeho majitele díky vytrvalosti a dobré vůli nájemníků a jejich čtyřnohých nalezenců. Ten příběh má přitom pro děti kromě básnického jazyka i zcela praktický rozměr - při dobré vůli se spolu můžeme domluvit a něco prospěšného prosadit. Knížku ilustrovala Monika Novotná, známá spíš z komiksů, její obrázky jsou expresivní a barevně naléhavé.

 

Druhou knihu O kočce Mňauce ilustrovala Barbora Šlapetová s pomocí svých dcer. Vypráví o kotěti, jež se stane velkou kočkou, o sněhové peřině a černých havranech. V téhle knížce je autorka snovější, přes první vločky popisuje scénu všedního dopoledne, která působí jako romantické zátiší s kočkou a lyžařskou botou. Zátiší, které evokuje bezpečí a útulno domova, z něhož se malým kočkám i dětem snadněji vydává na dobrodružné výpravy. Obě poslední knížky Violy Fischerové jsou malé, jednopříběhové. Ale člověk, ať dítě nebo rodič, oba se k nim budou určitě vracet. Jsou to přesně ty pohádky, které se v rodině dědí, předávají nově narozeným dětem a při každém stěhování jsou v té nejvíc polstrované krabici, aby se jim nic nestalo.

Viola Fischerová: Jak zvířátka uzdravila smutný dům (ilustrovala Monika Novotná)

Viola Fischerová: O kočce Mňauce, pejsce Bibině a maminčině lyžařské botě (ilustrovala Barbora Šlapetová s dcerami)