Pohádka o králi chamtivci je laskavá, děti však uspí stěží - Meander.cz

Pohádka o králi chamtivci je laskavá, děti však uspí stěží

Klára Kubíčková, Mladá fronta DNES, 7. 12. 2011

Jsou knihy, které čteme dětem, aby se jim dobře spalo. A jsou knihy, které děti před spaním rozpovídají, nasadí jim brouky do hlavy a spustí lavinu otázek. Taková je pohádka Jiřího Stránského O chamtivém králi, kterou vydalo nakladatelství Meander a nádherně ji ilustrovali Matěj a Josefina Formanovi. Vychází z pověsti o vzniku Mariánských Lázní, dělá z ní však příběh o lidské chamtivosti a zaslepenosti bohatstvím.

Když se rušilo peklo

Hlavními hrdiny jsou tři děti snažící se napravit svého tatínka krále, který kutá příliš hluboko, aby se zmocnil obrovského pokladu pod zemí v království svého švagra, podzemního krále. Potkat v téhle knížce permoníky a skřítky je normální, stejně jako procházet zdí. Stejně běžné je však v tomhle království také neplatit daně nebo mluvit otevřeně se svými dětmi. Což dělá z pohádky téma na diskusi a zamyšlení v reálném světě, popřípadě na to vysvětlit dětem, co že jsou to ty daně a jak funguje správa současného království, tedy státu. Předně je však Stránského poslední kniha hluboce lidská, laskavá, na straně dobra a spravedlnosti. Autor chamtivého krále nesoudí a dává mu
možnost nápravy, navíc jeho děti ho nepřestávají mít rády, ani když on svoji lásku i čas dává jen drahokamům. Stránský je k tomu navíc studnicí originálních nápadů, které umí jen tak zmínit v jedné větě, mimochodem je naťuknout a jako by zrovna nevyřkl pohádkovou perlu, klidně se věnuje dál svému ději. Jeden příklad za všechny: "Před mnoha lety, když se rušilo peklo, aby se jím nevyhrožovalo dětem, které zlobily, čert Strakoš se někam schoval." Jde tady o pikle, co kuje zapomenutý čert, ovšem nápad s rušením pekla je prostě jedinečný. Stejně jako celá kniha.

Jiří Stránský: O chamtivém králi,
ilustrace Matěj Forman a
Josefína Formanová