Z pohádky do komiksu - Meander.cz

Z pohádky do komiksu

Lubor Falteisek,  Naše rodina, 6. 12. 2011

Nakladatelství Meander je sice malé, ale získalo už hodně ocenění, ať už za textovou část, anebo výtvarnou podobu svých dětských knížek - zejména z edice Modrý slon. Krásnou pohádku O chamtivém králi, kde se pořád něco děje, napsal renomovaný prozaik Jiří Stránský (je například autorem seriálu Zdivočelá země), o obrázky se postaral divadelník a syn slavného režiséra Matěj Forman spolu se svou dcerou Josefinou, která je zároveň vnučkou autora, neboť její maminka Klára byla dříve Stránská.

Příběh nedávno zesnulé básnířky Violy Fischerové Jak zvířátka uzdravila smutný dům skrývá návod, jak se v oprýskaném městském činžáku dá prosadit dobrá věc, když někdo vezme záležitosti do svých rukou. Stejnou autorku má i tenká knížečka O kočce Mňauce, pejsce Bibině a maminčině lyžařské botě. Je určena pro každého, kdo touží po domácím zvířeti, ale ještě ho nemá. Ta lyžařská bota v názvu posloužila samozřejmě jako domov pro jedno zmrzlé kotě... 

 

 

Dramatička, básnířka i prozaička Daniela Fischerová přišla v knížce Milion melounů s moderními verši, jež jsou veselé a hravé stejně jako děti, které je budou číst.

 

Chodit po provaze je snadné - tvrdí to aspoň básník Ivan Wernisch. Ono vlastně psaní básní je něco podobného jako to provazochodectví - člověk nikdy neví, zda neklopýtne a nespadne... Sedm desítek chytrých a poetických básní je rozdělen na dva oddíly - první psal autor pro mladší a druhý pro starší českou mládež.

(…)