O kočce Mňauce, pejsce Bibině a maminčině lyžařské botě - Meander.cz

O kočce Mňauce, pejsce Bibině a maminčině lyžařské botě

Jakub Pech, Město pro děti.cz

Básnířka a spisovatelka dětských knížek Viola Fischerová se se svými malými čtenáři rozloučila pomocí prostého příběhu, který svou vřelostí zahřeje, nejen když na dvorku napadne „divná peřina".


Svojí stručností knížka O kočce Mňauce, pejsce Bibině a maminčině lyžařské botě spíše připomíná jakousi anekdotu nebo bajku, ve které lidé hrají jen velmi okrajovou roli. Pokud bychom zde jakožto v bajce hledali nějaké poučení, může to být už samotné přátelství kočky a fenky, které, podobně jako v Čapkových povídkách, představuje určité nabourání zavedeného předsudku, že se kočka se psem nesnesou.


Převedeme-li sdělení do lidského světa, můžeme jej chápat jako důležité poselství o toleranci a soužití. Pokud se dítě v raném věku bude (například) u této knížky rodiče ptát, proč na sebe ta zvířata neprskají a neštěkají a místo toho si pomáhají, je zde jistá šance, že si do dospělosti přinese zralé postoje.
K tomuto mostu mezi dětstvím a dospělostí mohou dopomoci i ilustrace, které obstarala Barbora Šlapetová se svými dcerami. Na stránkách knihy se tak organicky prolínají profesionální kresby dospělé výtvarnice s kouzelně nedokonalými výtvory dětí. Netradiční vizuální ráz dodává ilustracím použití fragmentů fotografií.
Dle nakladatelské poznámky bylo původním plánem vydat Kočku Mňauku jako leporelo, čemuž odpovídá zmíněná stručnost. V klasické knižní podobě a s onou neobvyklou výtvarnou stránkou se však nakonec jedná o titul, který si se svým potomkem užije i vnímavý rodič. V barvité edici Modrý slon, do níž nakladatelství Meandr soustřeďuje zajímavé čtení/pokoukání pro malé, se jistě neztratí.

Autorka: Viola Fischerová
Ilustrace: Barbora Šlapetová a dcery
Počet stran: 32
Cena: 198 Kč
Vazba: vázaná
Žánr: dětská/bajka
Nakladatel: Meandr – ed. Modrý slon
Datum vydání: 8. listopadu 2011
Doporučený věk: pro děti od 3 let

Autor recenze: Jakub Pech
Hodncení: 4,5/5