5. 4. 2012 | 1. 3. 2012 - Meander.cz

5. 4. 2012

Literární kavárna č. 78

A je to tady! Dětem začaly velikonoční prázdniny. Ale, kam s nimi vyrazit, když venku nestále prší? Co třeba na křest knihy, která je věnována právě jim.

Dne 5. 4. 2012 se konal v příjemném areálu kavárny Švandova divadla křest knihy pro děti, nesoucí název „Poetický slovníček dětem v příkladech“. Knihu napsal Radek Malý, který mimo jiné získal letos cenu Magnesia Litera v kategorii Kniha pro děti a mládež. Při křtu nás doprovázeli také spoluautoři Poetického slovníčku a to Daniela Fischerová a Vratislav Brabenec, který akci doprovázel hrou na saxofon. Samozřejmě nechyběla ani Ivana Pecháčková, majitelka nakladatelství MEANDER, které knihu vydalo a pod jehož záštitou se křest konal.

Celá akce byla směřována především k tomu publiku, kterému je věnována i samotná kniha. Tudíž dětem. Úžasným projevem, který bych přirovnal k vyprávění pohádkové babičky, přivítala všechny posluchače Daniela Fischerová. Seznámila nás s problematikou psaní poezie pro děti a definovala základní prvky, které tato poezie musí mít – rytmus, rým, pointu a zejména nevšednost, která je v dnešní době tak vzácná. Po ní vystoupil už sám autor. Ten mluvil především k dětem. Od něj jsme se mohli dozvědět o čem Poetický slovníček je, a k čemu slouží. Že se nejedná o nějaký „naučný slovník“, ale spíše o formu hry, kde se děti (ale i mnozí dospělí) mohou naučit, na jakých principech fungují básničky a říkanky. Potom přišla na řadu část ze všech nejzajímavější a nejzábavnější. Totiž hádanky. Každý z pořadatelů přečetl jednu hádanku. Dítě, které ji uhodlo, vyhrálo Poetický slovníček. Samozřejmě bez pomoci rodičů! Byly celkem tři hádanky, v nichž si děti mohly porovnat své znalosti z různých oblastí vědy a literatury. Dozvěděli jsme se spoustu novinek. Například, že jitrnice, je něco jako párek. Anebo to, že ten datel, který ťuká do stromů nejvíce je ze všech datlů nejlepší datel. Celá akce pak byla ukončena tak, jak začala. Hrou na saxofon v podání Vrastislava Brabence.

Suma sumárum - křest proběhl ve velmi přátelském, radostném a pohodovém duchu. Trval zhruba 30 minut, během nichž jsem se alespoň trochu vžil opět do role dítěte, které miluje slovní hříčky, hádanky a básničky a neřeší každodenní problémy všedního života. Děkuji všem pořadatelům a MEANDERU. A upřímně doufám, že v budoucnu se budou konat i další akce, jako právě byla tato.

Matěj Sobek

Fotogalerie

1. 3. 2012

Literární kavárna č. 77

Natálčin andulák

Už ani ti ptáci dnes nejsou to, co bývali. Podle ČTK ptáci ve městech zapomínají zpívat, jak jim zobák narostl, místo toho napodobují zvuky kolem sebe. Například vyzvánění mobilních telefonů. A právě tahle tisková zprávička se stala impulsem pro Ivonu Březinovou a na jejím základě vznikla knížka Natálčin andulák. Pro děti i pro rodiče. Protže už ani ti rodiče dnes nejsou to, co bývali, a místo se svými dětmi si raději povídají s mobily. No a děti už vůbec nejsou to, co bývaly dřív, protože ještě tak před dvaceti lety by je ani ve snu nenapadlo přát si mobil. Přitom přesně takové přání má i malá Natálka, která by taky chtěla mobil, aby si s ní povídal. Tenhle splněný sen jednou večer přiletí Natálce do usínání a usadí se u ní na okenním parapetu. Víc na křtu knížky neprozradili ani protagonisté večera: spisovatelka Ivona Březinová, ilustrátorka Lucie Dvořáková a redaktor Radek Malý, který dával přítomným dětem nejtěžší soutěžní otázky. Děti se díky tomu dozvěděly například to, že andulka (Melopsittacus undulatus) se správně jmenuje papoušek vlnkovaný. Ivona Březinová představila i plyšového anduláka, s kterým vyráží na turné po školách seznamovat děti s knížkami, úplně jako rocková hvězda.  A Jiří Šlupka Svěrák nekladl soutěžní otázky, ale hrál a zpíval písničky-básničky, které se ke knížce náramně hodily.

Alexandra Vokurková