Natálčin andulák - Meander.cz

Natálčin andulák

Eva del Risco Koupová, Město pro děti, 2012

Spisovatelka Ivona Březinová v příběhu o andulákovi a mobilním telefonu vystihuje zajímavé psychologické momenty. Vyjevuje,  co se může odehrávat v dítěti, když je tatínek pořád pracovně mimo domov a maminka duchem nepřítomná, protože příliš mnoho „mobiluje“. Rodiče – podívejme se sami sobě do svědomí – mobilní telefon zvedneme vždy a okamžitě, zatímco volání dítěte často odbudeme podrážděným okřiknutím.


Zatímco k dcerce se na úvod příběhu maminka chová poměrně chladně, nadšený a švitořivý tón směřuje skrze mobil kamsi k neviditelné kamarádce. Mobilní telefon v rodině, a také v rukou dítěte, je velké každodenní téma.
Příběh se nechal inspirovat reálnou zprávou ČTK: „Ptáci ve městech zapomínají své vlastní písně a napodobují zvuky, které slyší nejčastěji – mobilní telefony, automobilová poplašná zařízení a troubení.“
S dětmi je to tak trochu jako s těmi ptáčky, autorka navíc vyjevuje docela překvapivé a neotřelé analogie mezi mobilem a zvířátky. Holčička například toužila po zvířátku – plyšové napodobeniny ani rybky za sklem přirozeně její potřeby neuspokojily, dokud na parapetu nepřistál „mobil – živá andulka“.

 

Chvíle, kdy se zvířátko / mobil objeví na jejím parapetu, patří k poměrně nesrozumitelným a ne příliš jasným momentům tohoto příběhu, jenž jinak vyznívá velmi reálně. Ale otevřeme se kouzlu a iracionalitě dětského vnímaní, které je v přítulném zatoulaném ptáčkovi schopno vidět mobil.
Ostatně lépe, když dítěti na okně přistane ptáček napodobující zvuky kolem (tedy i ty mobilní), než když v předškolním věku dostane dítě jako dárek mobilní telefon. Na závěr Natálka onemocní blíže nespecifikovanou horečnatou nemocí, možná  spalničkami, možná zápalem plic, ale v kontextu knížky si domysleme, že Natálka onemocněla z neuspokojených mezilidských vztahů. Andulák – tento živý teplý ptáček, nikoliv chladný umělý strojek,  totiž také na závěr příběhu sehraje roli prostředníka mezi dítětem a rodiči.
Natálčin andulák je dalším titulem nakladatelství Meander z edice Modrý slon (do výtvarně hezké autorské knížky jsou nenápadně zakomponovány edukativní prvky) plynulý průběh vyprávění je poněkud narušován otázkami, jakoby testujícími pozornost a porozumění textu. Tyto úkoly však nijak neubírají silnému emocionálnímu náboji, jaký v sobě nese téma mezilidských vztahů. Natálčin andulák je tak příležitostí ke kritické rodičovské sebereflexi a společnému literárnímu zamyšlení i terapií, třeba v podobě skutečného zvířátka či alespoň rodinného výletu do přírody. Samozřejmě bez mobilních telefonů.

Autor: Ivona Březinová
Ilustrace: Lucie Dvořáková
Počet stran: 44
Cena: 178 Kč
Typ vazby: vázaná
Žánr: pohádky, interaktivní
Nakladatel: Meander
Datum vydání: 28. 2. 2012
Doporučeno: pro děti od 4 let

Autorka recenze: Eva del Risco Koupová
Hodnocení: 5/5