Macanudo 2 - Meander.cz

Macanudo 2

Viktor Hajný, KomixVille.cz, 2. prosince 2012

Již podruhé se setkáváme s argentinským kreslířem Ricardem Liniersem a jeho sbírkou minipříběhů v komiksové knize Macanudo. V rodné zemi si tohoto populárního tvůrce, bývalého roznašeče ručně pletených papučí užívají již osm let každým dnem v časopise La Nacion. Zde se pravidelně objevují jeho osobité stripy.

Liniers přiznal, že chtěl kreslit historky ze života běžných Argentinců. Avšak stripy nastavují zrcadlo nejen lidu z Argentiny. Každý čtenář v něm určitě uvidí to, co dobře zná, tj. společnost jako takovou, ve které se sám pohybuje a musí žít. Ať už se maskují za trpaslíky, tučňáky, králíky nebo roboty, lidé samotní vystupují v knize také. Nejčastější a také nejpopulárnější z „lidských stripů“ jsou příběhy o malé čtenářce kvalitní literatury Jindřišce, jejím kocourovi Fellinim a plyšovém medvědovi Madariago. Její svět mísí realitu s neustálým filozofováním a představami, kterými je naplněna díky četbě svých knih. Postav v Macanudu je ovšem daleko víc.

Nejbizarnější jsou zřejmě příběhy o citlivém robotovi Z-25.Ten paradoxně vyjadřuje víc lidských citů než dnešní člověk sám. Dále také nevšední patálie Olivera olivy, který prožívá snad všechny momenty, jenž si lze u obyčejné olivy představit. Fanoušky filmu pobaví krátké výstupy filmové krávy kinomilky. Jakožto ostřílená kritička opravdu bravurně rozebírá chyby filmového média do sebemenšího detailu.
Všechny postavičky si přes svou různorodost drží standardní úroveň jemného humoru, kterou Liniers svým akvarelovým historkám vdechl. Jednoduše každý by si měl přijít na své. Bude-li se komiksu dařit čtenářsky i u nás, nakladatelství Meander má k překladu připraveno dalších sedm dílů. Já věřím, že bude.