Pavel Pavel bloguje aneb Gabriela se představuje... - Meander.cz

Pavel Pavel bloguje aneb Gabriela se představuje...

Zdarr! Dobrý den! Tě péro! Máucta! Pozdrav pánbůh! Čauky! Guten Tag. Bozkám... Zdravím vás odsud, kde si chvíli medím, a doufám, že tam, kde jste vy, je taky líbezně a pohoda a andělové hrajou na šalmaje nebo aspoň na perleťový hřeben, či jako v mém případě to do vás praží o sto šest přes sluchátka džezík Dana Bárty s kapelou Illustratosphere a čaruje se slovíčky.Do mozku mi vrtá nebozízkem například veršík „na jaguára, kamaráde, je naděje, nepolekáni, že vsednem ještě dnes ráno“ a já přitom hraju na svůj jedinečný klávesový nástroj – milovaný písíčko - tu svoji desetiprstovou hudbu slov, protože jsem slíbil milé paní nakladatelce Ivě Pecháčkový, že napíšu pár řádek o tom, jak vznikla knížka Kouzelný svět Gabriely, se kterou jako nakladatelka naložila, já ji jako spis(n)ovatel sepsal, a výtvarníčka Šárka Ziková zvýtvarnila.

 

No, tak tedy, kamarádi, hurá na jaguára, dnes je dobrý den si ho osedlat. Ale může to být klidně i orel, anebo nosoroh či pegas, záleží na fantazii, která vám ušije pevná sedla!
Moje knížka Kouzelný svět Gabriely vznikla při takové fantastické jízdě. A první, kdo mě hodil na záda všech těch šelem, byla moje sestra Gábina. To ona poprvé osedlala v našem dětském pokoji dvě křesla a učinila je koněm Hatatitlou. Křesla dokonce zaržála a promluvila. Úplně jasně jsem je slyšel. Jindy zase obrátila stůl a učinila ho mluvícím a v oceánu šplouchajícím vorem Kon-tiki, který se mnou konverzoval norsky s českými titulky jako Thor Heyerdahl. Pak už brebentilo všechno němé, co nás v dětství obklopovalo, asi tak jako rozhlas po drátě.
Napsat tu knížku proto pro mě byla radost. Tou knihou jsem chtěl jen trochu zavzpomínat na sestru, dětství a časy, které bez vzpomínání už jsou dávno pryč, pokud tedy zrovna neběží kolem tesknící jaguár, co ztratil jezdce (asi spadnul pod tíhou dospělosti) a vy na něj nenaskočíte a nezahulákáte: „Otoč to zpátky do minulosti!“
A moudrý jaguár odpoví:
„Uááááááá. Jasná zpráva. Tam mám právě namíříno!“

Pavel Brycz, Tramtárie, 25. 11. 2006

Více o Pavlu Bryczovi

Více o knize Kouzelný svět Gabriely