Jaký byl Veletrh dětské knihy v Liberci - Meander.cz

Jaký byl Veletrh dětské knihy v Liberci

Tak za prvé, jsou tam strašně fajn lidi – všichni ti, kdo veletrh vymýšlejí a starají se o ten jeho „ksichtík“ mají úžasné nápady a člověk touží se s nimi skamarádit. Organizace i propagace je zcela mimořádná – jezdí tam opravdu plné autobusy dětí, které opravdu knížky zajímají a pavilony jsou přímo nabité. Někdy dokonce nadité k prasknutí, což občas starším autorům, kteří se půl hodiny prodírají skrz pavilon může vadit. Ne, děti jsou moc fajn a co může být lepšího pro nakladatele dětských knih, než si s nimi o tom, jak by chtěly, aby knížky vypadaly, povídat? Vedení veletrhu je taktéž velmi schopné, všude slyšet samou chválu, na radnici, kde se konalo vyhlášení nominací Zlaté stuhy, bylo velmi důstojné prostředí a dorazila spousta autorů i výtvarníků taky proto, že pro ně místoprimátorka Liberce a šéfka veletrhu paní Helšusová poslala auto.
Mrzelo mne jen to, že na radnici nebyl pomalu nikdo z těch místních libereckých výtvarníků, a hlavně sochařka Iva Ouhrabková a autorka Iva Vykypělová, které mají na triku výtvarnou podobu veletrhu a rok co rok připravují tu skvělou knížku v proslulé kroužkové vazbě, kterou jsem jednou taky už chtěla „okopčit“ a kterou znají pomalu všichni výtvarníci přes knihy v republice. 

 

 

Kde jinde se přece má takhle krásně vypravená knížečka pokřtít, než tam, kde se vyhlašují nominace na nejkrásnější knihy? Tak jsem si tam všichni toho Ivina Netopýrka prohlíželi a chválili a autorka zatím pracovala na veletrhu...
Druhou výtku bych měla k rozmístění stánků. Nikdo z nás malých nakladatelů dost dobře nechápe, proč jsou v hlavním pavilonu samé učebnice a ty nejhezčí knihy zastrkané po chodbách, že je nikdo ani nenajde? BRIO, LABYRINT nebo Karmelitánské nakladatelství bylo k nenalezení a já si taky nad svým místem nijak neplesala. Ale když jsem se ozvala, ochotně mi bylo přiděleno o něco lepší.
To by se prý ale do budoucna mělo změnit, protože se má otevírat nové výstaviště – tak se budeme těšit, ti lidi i atmosféra, jakou umějí vytvořit za to rozhodně stojí.