Bláznivé, ale skvělé knihy - Meander.cz

Bláznivé, ale skvělé knihy

Radim Kopáč, Magazín Víkend Dnes, 2. 1. 2010

Co mají společného PETR NIKL A PAVEL ŠRUT? Odpověď je prostá: jejich tvorba pro děti má kvality, kterými se může v Česku chlubit málokdo. Jejich nové knížky to znovu potvrzují.
Sázka na básníka a překladatele Pavla Šruta (1940) je o to jistější, že pracuje v tandemu s kreslířkou
Galinou Miklínovou (1970). Společně vypravili v posledních letech sbírky originální nonsensové poezie jako Šišatý švec a myšut nebo Příšerky a příšeři, společně realizovali humoristickou detektivku Lichožrouti - a aktuálně drobnou prózu Pan Kdybych hledá kamaráda.

Ach, Kdybych
Titul novinky napoví to hlavní: postarší pán jménem Kdybych, který sdílí kdesi v Praze byt se svým plyšovým psem, propadne jednoho dne smutku z osamění. "Ach, kdybych nebyl tak sám, příteli!" posteskne si - a jeho pes, který je od živého k nerozeznání, pojme nápad: dá inzerát do novin. Tak se před panem Kdybychem, náruživým hráčem šachů a lízaného mariáše a milovníkem hospod a procházek, otevře série kuriózních setkání. Na lavičce pod Petřínem, přímo u paty pomníku básníka, se postupně představují skeptický pan Nebych, prostoduchý pan Abych, do sebe zahleděný pan Jábych, se vším svolný pan Cobych - a nakonec i mateřský typ v podání Květy Ledabych. Odmyslíme-li subtilní humor, který provází jak komunikaci pana Kdybycha s jeho plyšovým psem (vykají si, oslovují se jmény ze zeměpisného atlasu), tak brilantní autorskou modelaci typizovaných pánů Abycha, Jábycha, Cobycha a paní Ledabych, čelí čtenář závažnému, ba pochmurnému tématu: stáří spojenému s pocitem společenského vydědění a samoty.
V Šrutově a Miklínové knížce nefiguruje jediná dětská postava; nahlížíme tu do světa výhradně podzimních, melancholických barev. Naštěstí má i tenhle pohádkově temperovaný příběh ze skutečnosti nadějeplný konec: pan Kdybych najde kamaráda v negativistickém panu Nebychovi - a snad se mu jeho nevíru v cokoli podaří rozptýlit partičkou karet. Čili: malá knížka o velkém přátelství?
Blázničky nad zlato Všeuměl Petr Nikl (1960) si na svou novinku Blázníček vystačí sám - ostatně jako v každé z pěti knížek, které dosud publikoval v nakladatelství Meander. V rámci nynějších 120 stránek je v první řadě výtvarníkem: citlivým kreslířem, který svým hravým a fantazijním nápadům dává podobu částečně lidských, částečně zvířecích kreatur. Jeho přesné, subtilní, a přitom nečekané tahy ss splývají s tradicí art brut, čili surového umění, které vyvěrá r především z autorského n nevědomí.


Niklova poezie - Blázníček je sbírkou bezmála dvou stovek básní - je stejného rázu. Napříč s svéhlavě rýmovanými verši se to hemží podivnými figurkami a snově přibarvenou zvířenou. Čtenář listuje jakýmsi velmi osobitým bestiářem: ženomuž, vroupouch prppnHd či lubřík, sopranistka vedle "kosa proti smutku", obryně po boku "smíška Lálího" nebo "nezlomný pan Huspenina" a "hnědý děda Mahagon" - ti všichni jsou postupně vrženi do víru zdánlivě banálních situací, ovšem záhy proměněných autorským géniem v cosi tajemného, podivného, zneklidňujícího. V cosi kouzelně nesmyslného.
Niklova poezie, a vůbec veškeré jeho bohaté a různorodé dílo, je sympatickou obranou všeho bláznivého, snílkovského, zdánlivě infantilního - prostě všeho běžícího mimo kulturu, potažmo racionální civilizaci. Jeho texty i kresby se navracejí k čirému vidění dětství, k nečekaným obrazům a tahům, k spontánní hře, která si sama vytváří pravidla. Niklův humor je z pomezí naivity a absurdity, blížence by našel jak v Janu Vodňanském, tak T. R. Fieldovi nebo Mnoháčku Zgublačenkovi. I jejich krédem by mohlo být Niklovo trojverší: "Pán, kterého myslím, má jenom dva smysly: / smysl pro záhadno, / smysl pro srandu." Takové a podobné "blázničky" pobaví jak děti, tak neokoralé dospělé.Pavel Šrut, Galina Miklínová: Pan Kdybych hledá kamaráda, Paseka, 64 stran, cena 189 korun
Petr Nikl: Blázníček, Meander, 120 stran, cena 368 korun

Pavel Šrut i Petr Nikl získali ocenění Magnesia Litera za knihy Lichožrouti a Záhádky.