Básně k domalování - Meander.cz

Básně k domalování

Ivan Matějka, Literární noviny, 14.12. 2009

"Každá malá kapička / svítila jak lampička."

Podstatná část literární tvorby
Josefa Hiršala je věnována dětem. Důvod lze jistě hledat v dobových poměrech, v nichž většina autorových prací "pro dospělé" nutně končila v šuplíku či v samizdatu. Ale byl tu i důvod druhý: vnitřní ustrojení básníka, který po celý život zůstával tak trochu hravým klukem. Práce pro děti vyhovovala, jak píše v doslovu Bohumila Grögerová, "jeho kreativitě a potřebě bavit sebe i druhé".

Zaujetí dětským čtenářem je ovšem patrné z rozličných poloh Hiršalových veršů - tu jsem v grotesce ("Časně ráno u rybníka / potkal Honzík kominíka."), tu ve vážném ohledávání světa ("Někde sirku odhodili, / od té sirky chytil dům."), verše často připomenou lidové říkadlo či písničku, jinde je zcela patrné didaktické poslání. Editor Radim Kopáč na přeskáčku vybíral z titulů vydaných mezi léty 1944 a 1965 - z básnických sbírek, ale i veršů, jimiž byly proloženy prozaické knihy či divadelní hříčky nebo které na rubu provázely pohlednice. Spojuje je cit pro slova, s nimiž si básník dovedl (řečeno opět s Bohumilou Grögerovou) "smysluplně hrát, obměňovat je; dodával jim lesk, vtipně je komolil, mazlil se s nimi." A se slovem se tahle zvláštní knížka, kterou tvoří listy na drátěné spirále, nespokojuje.


 

 

Petr Nikl verše doprovodil jednoduchými kresbami, které si děti mohou vybarvit či dokonce domalovat. Na vstupní stránce je k tomu přímo vyzývá:
"Nenechej mě polopustou, / vezmi pastelku a zkus to, / můžeš kreslit, můžeš psát, / bude ze mne unikát."

***

(
Josef Hiršal: Hiršalův skicák, Meander, předkreslil Petr Nikl, 38 str., 268 Kč, ISBN 978-80-86283-75-3)